למה חשוב שהתמ”ל בו את משתמשת יכיל גם פרוביוטיקה לתינוקות

תמ”ל הן ראשי התיבות של המונח “תרכובת מזון לתינוקות”. המרכיבים השונים של מזון לתינוקות, אמורים לספק להם את כל מגוון החומרים הנדרשים לשמירה על הבריאות בצורה יציבה ולאורך זמן. למעשה, המזון הטוב והבריא ביותר לתינוקות הינו חלב אם, ושום תרכובת מזון לתינוקות טובה ומפוקחת ככל שתהיה, איננה מגיעה לרמה הבריאותית ולרמת התועלת והערך המוסף שחלב האם עצמו מספק לתינוק. בולטת במיוחד בהקשר הזה העובדה שתינוקות שלא השתמשו בחלב אם, פיתחו כבר בשבוע הראשון לחייהם חיידקי מעי מזיקים בכמות הגדולה פי עשרה מזאת שהתפתחה אצל תינוקות שצרכו חלב אם. עם זאת, תרכובות מזון המכילות חיידקים פרוביוטיים, מעניקות לתינוק את מעטפת ההגנה הנדרשת לו ומשמשות מגן אפקטיבי מפני חיידקי מעי מזיקים.

מהם חיידקים פרוביוטיים ומהי התועלת הגלומה בנוכחות של פרוביוטיקה לתינוקות במהלך השבועות הראשונים לחייהם ובכלל? כיצד ניתן להמשיך ולשמור על רמה גבוהה של חיידקים המועילים לבריאות הגוף במערכת העיכול של התינוק לאורך זמן? בשורות הבאות נעסוק באחד הנושאים החשובים ביותר שיש להקפיד עליהם כבר בימים הראשונים לאחר הלידה, וביתר שאת בהמשך.

חיידקים פרוביוטיים – מהם?

המונח “פרוביוטיקה” הוא מונח יווני, שהפירוש שלו בתרגום חופשי הוא “למען החיים”. על פי הפירוש הזה, חיידקים פרוביוטיים הם חיידקים מועילים המצויים במערכת העיכול בגוף ובכלל. בשלבים הראשונים בהתפתחות התינוק, החיידקים הפרוביוטיים מספקים לו מעטפת הגנה מפני חיידקים מזיקים. זאת כאשר החיידקים הידידותיים מתמקמים על דפנות מערכת העיכול ומונעים למעשה מחיידקים מזיקים לתפוס את מקומם, להפוך ליושבי קבע במערכת העיכול ולגרום נזקים.

חיידקים פרוביוטיים – הערך המוסף של התמ”ל

ככל שהתינוק ניזון מתמ”ל המכיל פרוביוטיקה לתינוקות בכמות גדולה יותר, כך מערכת ההגנה על מערכת העיכול הופכת ליעילה וטובה יותר. תוספת פרוביוטיקה כאמור חשובה כשמדובר בתינוקות הניזונים מחלב אם, ועל אחת כמה וכמה היא חשובה כאשר המזון הניתן לתינוקות איננו חלב האם המקורי אלא תמ”ל שתוכנן על ידי מומחים לדבר. גם בהמשך ההתפתחות והחיים בכלל, החיידקים הפרוביוטיים ממלאים תפקידים חשובים לא פחות. הם מונעים היווצרות מחלות ובעיות רפואיות מצד אחד, ומצד שני מסייעים באופן פעיל לשמירה על הבריאות התקינה של הגוף.

כיצד מועילה פרוביוטיקה לתינוקות בחודשי החיים הראשונים

חודשי החיים הראשונים של התינוק הם תקופת הזמן שבה מתפתחות מערכות שונות בגוף במהירות רבה מאד. עם המערכות המשמעותיות ביותר לגוף, ומבלי לגרוע מחשיבותן של מערכות אחרות, ניתן למנות את מערכת העיכול ומערכת החיסון. שתי המערכות הללו משפיעות על הבריאות של התינוק, וככל שההתפתחות שלהם תהיה תקינה יותר, כך התינוק ייהנה מבריאות טובה יותר לכל אורך חייו.

פרוביוטיקה לתינוקות – מה אומרים המחקרים

 עם השנים נערכו לא מעט מחקרים בתחום פרוביוטיקה לתינוקות ובכלל, והחשיבות שלה להתפתחות. בכל המחקרים ללא יוצא מן הכלל, התוצאות מצביעות על התרומה הממשית של החיידקים הפרוביוטיים לצמיחה תקינה של הגוף. מצד אחד, החיידקים כאמור מסייעים בתהליך ההבשלה והגידול של המערכות שהוזכרו לעיל. מצד שני, פרוביוטיקה לתינוקות מסייעת ביצירת ויטמינים החיוניים לבריאות ולהתפתחות, יחד עם קיצור משך השלשולים התוקפים למרבה הצער תינוקות רבים מעת לעת. השפעה נוספת של חיידקים פרוביוטיים היא השמירה על הבריאות התקינה של התינוק לאורך זמן. תינוקות הצורכים תמ”ל המכיל פרוביוטיקה לתינוקות הם לרוב בריאים יותר, וטווח הזמן העובר בין מחלה או בעיה בריאותית אחת למשנה הוא ארוך יותר. אם יש לך עניין לספק לתינוק שלך את התמ”ל הבריא והמתאים ביותר עבורו, כדאי להקפיד ולבדוק שאכן חלק מרכיבי התמ”ל כוללים גם פרוביוטיקה.

פורטל האמהות © 2019