איך בוחרים שמות לתינוקות?

לקראת הגעתו של תינוק חדש לעולם כל זוג הורים מכיר את החוויה וההתלבטויות של בחירת שם. מגוון השמות הוא אדיר ויכול לבלבל והאחריות המוטלת על כתפינו עצומה לא פחות – הרי הילד ילך עם השם הזה כל החיים. ישנם אנשים שיודעים מהו השם המועדף עוד זמן רב מראש. אולי זהו שם שתמיד מצא חן בעיניהם, אולי זה שם שיש לו הרבה משמעות עבורם או רצון להנציח הורה שנפטר. אחרים קצת יותר מתלבטים ומתקשים, ולפעמים מחפשים אחר רעיונות לשם עבור התינוק. אז איך בעצם בוחרים שם לתינוק? אין חוקים או כללים לגבי בחירת שם לתינוק או בחירת שם לתינוקת, זה צריך לבוא מבפנים. שם שאתם ההורים פשוט מרגישים שהוא השם הנכון. אפשר לשמוע רעיונות, אפשר לקבל השראה, אך בסופו של דבר כדאי להקשיב לתחושות הבטן. אם אתם בשלב הזה שבו אתם מחפשים רעיונות, הרשו לנו להציע לכם כמה כיווני מחשבה.

  1. שם המנציח קרוב משפחה – אם יש לכם קרוב משפחה אהוב, אדם אשר שיחק תפקיד חשוב בחייכם אולי תרצו לקרוא לתינוק או לתינוקות על שמו. השם לא חייב להיות זהה בצורה מוחלטת לשם המקורי, הוא יכול להיות שם אשר קיבל השראה מהשם המקורי. יתכן שהשם המקורי נשמע קצת מיושן ואם אתם מרגישים כך תוכלו לנסות למצוא גרסה קצת יותר מודרנית, אולי אפילו גרסה המתבססת על ראשי התיבות של השם הפרטי ושם המשפחה. או גרסה המותאמת יותר למין התינוק.
  2. מה התינוק מסמל עבורכם ? מה המחשבה שעוברת לכם בראש כאשר אתם חולמים ומייחלים לתינוק? מה הרגשתם ברגעים הראשונים שבהם אחזתם בתינוק בבית החולים? האם הרגשתם שאלוהים נתן לכם מתנה? האם הרגשתם את האושר הגדול? הורים רבים מסתמכים על אותן התחושות אשר משמשות להם השראה עבור שם התינוק. וכך אנו יכולים לראות שמות כמו שי, לי-אור, ליאת, אושר וכו.
  3. שם המנבא את עתידו של התינוק – רעיון אחר לשם עבור התינוק/ת הוא בהתבסס על מה שאתם ההורים מייחלים לתינוק. האם אתם מייחלים לו שיגדל לתוך עולם של שלום, שתמיד יהיה מוקף בשמחה, שתמיד יהיה מאושר… אלו עשויים להיות רעיונות לשמות עבור התינוק – שלום, שמחה, אושר.
  4. שמות מהתנ”ך – בתורת ישראל ישנם שמות רבים אשר נחשבים לשמות מקובלים עד היום. לכל דמות בתנ“ך יש את ההיסטוריה שלה, את סיפור חייה המלא בהשראה, אמונה, רוחניות, תקווה, מנהיגות וכו‘. אם יש דמות שאתם מזדהים איתה תוכלו לבחור בה לצורך מתן שם לתינוק.
  5. שמות הקשורים לתקופה – הורים רבים מעניקים לילדים שמות הקשורים לתקופה ולאירועים מיוחדים שהתרחשו בה. איננו מתכוונים לעונות השנה, למרות שגם זו פרקטיקה מקובלת ותוכלו לראות לא מעט ילדים שקוראים להם אביב. אבל ישנם אירועים מיוחדים אשר מציינים את התקופה; למשל בשנות השבעים נעשה שימוש רב בשם מיה אשר מהווה את ראשי התיבות של מלחמת יום הכיפורים.
  6. שמות של בעלי חיים – שמות כמו אריה וכפיר הם שמות שכיחים. לבעלי חיים מסוימים ישנו דימוי ותכונות אשר הופכים אותם לשמות בעלי משמעות. ולא רק אריות, אנו יכולים לראות גם את השמות צבי, אייל, שחף ועוד.
  7. שמות לועזיים ובינלאומיים – ישנם הורים אשר רוצים לתת לתינוק שם לועזי, שם קצת יותר קוסמופוליטי או אקזוטי. למשל בשנים האחרונות אנו רואים שימוש בשם יאן, שפירושו ציפור בסינית, גם בקרב אנשים שאינם ממוצא אסייאתי. אם יש לכם רעיון לשם שאולי לא נשמע לכם כל כך קליט בשפה העברית, אולי יש מילה לועזית בעלת אותה המשמעות.
  8. שמות מן הטבע – הורים רבים בוחרים לתת שם לתינוק המבוסס על עולם הטבע והחיבור לארץ ישראל או לאדמה באופן כללי. כבר הזכרנו את שמות בעלי החיים, אך יש גם שמות של צמחים, נחלים, הרים וכו.
  9. שמות יוניסקס/ גם לבנים ולגם לבנות – שמות המתאימים לשני המינים.לדוגמא: אריאל, נועה ואור.

אמונות הקשורות לבחירת שמות לילדים

לאנשים שונים ישנן אמונות שונות אשר קשורות לשמות ולמשמעותם, ולכן תוכלו לראות אנשים שיתייעצו עם נומורולוגים, אסטרולוגים, רבנים, מקובלים, או כל דמות אשר סמכותה תואמת לתפיסת עולמם. במקרים רבים אנשים אלו ממליצים לא לבחור בשם של מישהו אשר נפטר צעיר בנסיבות טרגיות ולא טבעיות. במקרים שכאלו, אם בכל זאת תרצו להנציח את האדם שנפטר, אך בגלל נסיבות פטירתו אינכם רוצים להשתמש בשמו, תוכלו לנסות ליצור שם אחר המתבסס על אותיות שמו.

תורת הקבלה נותנת משמעות רבה לשמו של האדם, ולשם יש כוח וחשיבות. לכן בקבלה מדגישים את הצורך בבחירת שם חיובי וגם מייחסים חשיבות רבה לאותיות מסוימות. בחירת השם על פי הקבלה היא עניין מורכב ועמוק וישנם שיקולים שונים. אם אתם מרגישים שזה מדבר אליכם מומלץ להתייעץ עם מקובלים ולא מדריכים שטחיים שתמצאו באינטרנט.

לכל אמונה יש צורת התייחסות שונה אל הדברים ולכן עליכם להחליט מה מדבר אליכם ומה מרגיש עבורכם נכון. למשל הורים רבים בוחרים בשמות של עצים ופרחים, וכך אנו יכולים למצוא שמות כמו רקפת, יערה, אלון, ארז, אך תפיסות קבליות יכולות להגיד כי איו זה מומלץ לבחור בשמות של צורת חיים פחותה. בסופו של דבר ההמלצה הכי טובה היא ללכת לפי תחושות הבטן שלכם.

עדיין מתלבטים לגבי שם? במחשבון השמות של סימילאק תוכלו למצוא את השם הבא לילדיכם: שמות פופולאריים, מיוחדים, על פי התנ”ך, על פי הקבלה, הנומרולוגיה, שמות בינלאומיים ועוד.

פורטל האמהות © 2019